Sci-Fi Channel grid for November 18, 1992


    
    1. Sunday
    
     Time   Title                                   Notes
    
     4:30am Gamepro
     5:00   Fantastic Voyage                        (1960s TV series)
     5:30   Return to the Planet of the Apes        (1975 animated TV series)
     6:00   Adventures of Flash Gordon              (1980s animated TV series)
     6:30   Star Trek                               (1973  animated TV series)
     7:00   Voyagers!                               (early 1980s TV series)
     8:00   Powers of Matthew Star                  (early 1980s TV series)
     9:00   Incredible Hulk                         (Bill Bixby as the Fugitive)
    10:00   Lost in Space                           (both color and B&W episodes)
    11:00   Voyage to the Bottom of the Sea         (both color and B&W episodes)
     noon   2 hour movie
     2:00pm another 2 hour movie
     4:00   Starman                                 (mid 1980s TV series)
     5:00   Mysteries from Beyond the Other         (original satire/documentary
            Dominion                                        program)
     5:30   Sci-Fi Buzz                             (original news program)
     6:00   Inside Space                            (original documentary)
     6:30   Science                                 (original documentary)
     7:00   The Prisoner                            (1969 UK TV series)
     8:00   2 hour movie
    10:00   Mysteries from Beyond the Other         (repeat of 5pm)
            Dominion
    10:30   Sci-Fi Buzz                             (repeat of 5:30pm)
    11:00   Inside Space                            (repeat of 6pm)
    11:30   Science                                 (repeat of 6:30pm)
    
    (midnight - 4am infomercials)
                    
    
    2. Mon-Fri
    
     Time   Title                                   Notes
    
     4:00am Transformers                            (animated)
     4:30   Defenders of the Earth                  (animated)
     5:00   Transformers                            (animated)
     5:30   Stingray                                (puppets)
     6:00   2 hour movie
     8:00   Dark Shadows                            (B&W and color)(1st episode)
     8:30   Dark Shadows                            (2nd episode)
     9:00   Dr.Who "Hour"                           (really only one episode)
     9:30   filler programming                      (old cinema cliffhangers)
    10:00   Lost In Space                           (B&W and color episodes)
    11:00   Voyage to the Bottom of the Sea         (B&W and color episodes)
     noon   another 2 hour movie
     2:00pm One Step Beyond
     2:30   Incredible Hulk                         (Bill Bixby as Dr.Jeckle)
     3:30   Space:1999                              (1975-77 UK TV series)
     4:30   Alfred Hitchcock Presents               (updated 1980s TV series)
     5:00   Buck Rogers                             (1979 TV series)
     6:00   War of the Worlds                       (1989 TV series)
     7:00   Series Showcase: Planet of the Apes     (1974 TV series)
     8:00   Tales from the Darkside
     8:30   Night Gallery
     9:00   Buck Rogers                             (repeat of 5pm)
    10:00   War of the Worlds                       (repeat of 6pm)
    11:00   Series Showcase: Planet of the Apes     (repeat of 7pm)
    
    (midnight - 4:00am infomercials)
                        
    
     Time   Title                                   Notes
    
    3. Saturday
    
     5:30am Gamepro
     6:00   Mysteries from Beyond the Other         (repeat of previous Sunday)
            Dominion
     6:30   Sci-Fi Buzz                             (repeat of previous Sunday)
     7:00   Inside Space                            (repeat of previous Sunday)
     7:30   Science                                 (repeat of previous Sunday)
     8:00   One Step Beyond
     8:30   Flash Gordon                            (animated)
     9:00   Doctor Who "Hour"                       (single episode)
     9:30   (filler programming)
    10:00   Lost in Space
    11:00   Voyage to the Bottom of the Sea
     noon   Time Tunnel
     1:00pm 2 hour movie
     3:00   Space:1999
     4:00   Alien Nation
     5:00   another 2 hour movie
     7:00   Amazing Stories
     7:30   Tales from the Darkside
     8:00   another 2 hour movie
    10:00   another 2 hour movie
    
    (midnight - 4am infomercials)